Delgaz Grid angajează Specialist Consilier Juridic-perioadă determinată 1an(85171)

Legaturi: Locuri de munca

Candidatul ideal

  • Studii superioare juridice finalizate cu examen de licență
  • Minim un an experiență în domeniul juridic
  • Legislație generală și legislație specifică
  • Limba engleză la nivel intermediar
  • Utilizator MS Ofice
  • Disponibilitate de adaptare a programului de lucru la cerinţele postului;
  • Disponibilitate la program de lucru prelungit;
  • Foarte bune abilităţi de negociere şi comunicare;
  • Bune abilităţi de lucru în echipă şi management al echipei;
  • Bune abilităţi de planificare şi organizare;
  • Permis de conducere auto cat. B.

Descrierea jobului

  • Apărarea intereselor societății în sistemul de drept românesc și european prin oferirea de soluții în rezolvarea problemelor specifice domeniului legislației în scopul preîntâmpinării riscurilor și evitării aplicării greșite a legislației în cadrul companiei precum și în cadrul relației acesteia cu terți
  • Reprezentarea companiei în litigii, în condiţiile legii şi a mandatului acordat;
  • Consultanță de specialitate în domeniul legislaţiei specifice gazelor naturale şi/sau energiei electrice;
  • Verificarea contractelor în vederea asigurării legalității acestora și a observării riscurilor asupra drepturilor legale ale companiei;
  • Iniţierea procedurilor de acţionare în justiţie a debitorilor, colectarea datoriilor, obţinerea titlurilor executorii şi executarea acestora în limita competenţei acordate;
  • Asigurarea sprijinului legal departamentelor din cadrul structurii organizaţionale în care îşi desfăşoară activitatea precum și participarea la negocieri;
  • Întocmirea de rapoarte și situații de specialitate conform solicitarii superiorului direct;
  • Execută și alte sarcini care decurg în mod natural din domeniul său de activitate, fiind atribuite de superiorul sau pe baza cunoştinţelor sau aptitudinilor sale precum și conducerea autovehiculului din dotarea unității ori de câte ori îndatoririle de serviciu impun acest demers;
  • Are toate atribuțiile si sarcinile ce decurg din aplicarea si respectarea cerinţelor de securitate şi sănătate în muncă, situaţii de urgenţă, protecția mediului si sistem de management integrat, conform anexei care face parte integrantă din prezenta.

Descrierea companiei

E.ON
E.ON este o companie internaţională privată de energie. Cei 40.000 de angajaţi situaţi în 13 ţări lucrează zilnic la inovaţii tehnice şi soluţii pentru clienţi uşor utilizabile în vederea unei noi lumi energetice. Ca primă companie energetică din Europa ne focusăm prin cele trei arii business, reţele energetice, energii regenerabile şi soluţii clienţi în mod consecvent asupra energiei viitorului.

Delgaz Grid
Grupul E.ON în România este activ pe piaţa locală de energie în domeniile furnizării şi distribuţiei de gaze naturale şi energie electrică. Deservind circa 3 milioane de clienţi din 20 de judeţe din partea de nord a ţării, E.ON România este unul din liderii pieţei de energie din România. Delgaz Grid este o companie a grupului E.ON, primul distribuitor integrat de gaze naturale si electricitate din România.

Departament
Căutăm pentru departamentul nostru Juridic în Iaşi un/o Specialist Consilier Juridic