Infolegal.ro

Intrum Romania angajează Consilier Juridic

Legaturi: Locuri de munca

Candidatul ideal
Absolvent studii superioare juridice;
Foarte buna cunoastere a legislatie in domeniu si capacitate de a respecta termene limita;
Abilitati de comunicare, negociere si de solutionare de probleme;
Persoana organizata, dinamica, pozitiva, energica si orientata catre rezultate;
Experienta in recuperarea de creante constituie un avantaj;
Cunostinte bune de Microsoft Office.

Descrierea jobului
Urmeaza procedurile specifice actiunilor in instanta pentru cererile de valoare redusa, ordonante de plata, actiuni in pretentii, actiuni specifice procedurii de insolventa, actiuni specifice procedurii de executare silita si pentru orice alte cazuri in care este delegat de catre superiorul direct;
Redacteaza în timp util si în conditii de calitate actiuni, intampinari, contestatii, memorii, plangeri, alte acte cu caracter jurisdictional sau procedural si formuleaza cai de atac ordinare si extraordinare, utilizand orice mijloace legale pentru apararea si valorificarea drepturilor si intereselor patrimoniale si nepatrimoniale ale Clientilor;
Asigura actionarea cazurilor alocate in acord cu cerintele calitative ale Clientului si in termenele stabilite cu acesta;
Efectueaza toate actiunile necesare si reprezinta Clientul in vederea solutionarii avantajoase a proceselor in fata instantelor judecatoresti, arbitrale si a altor organe de jurisdictie;
Gestioneaza procesul, procedurile si activitatile de recuperare a creantelor si propune solutii de imbunatatire;
Intocmeste rapoarte si analize privitoare la rezultatele obtinute;
Emite opinii legale si mentine relatia cu departamentele interne implicate in activitatea sa.

Intrum is the industry-leading provider of Credit Management Services with a presence in 24 markets in Europe. Intrum helps companies prosper by offering solutions designed to improve cash flows and long-term profitability and by caring for their customers. To ensure that individuals and companies get the support they need to become free from debt is one important part of the company’s mission. Intrum has more than 8,000 dedicated and empathetic professionals who serve more than 100,000 companies across Europe. In the 12 months ending March 2017, pro-forma revenues amounted to EUR 1,352 million. Intrum is headquartered in Stockholm, Sweden and the Intrum share is listed on the Nasdaq Stockholm exchange. For further information, please visit www.intrum.com.