Provident Financial Romania angajează Data protection officer

Legaturi: Locuri de munca

Candidatul ideal

University degree – law university or similar education to include expertise on data privacy laws and issues;
Good knowledge on data protection laws and practice;
User of Microsoft Office package;
English – fluent in writing and speaking;
Good understanding of the financial sector/banking environment;
Good knowledge of data protection and data ethics;
Organization skills and results oriented;
Ability for solving issues and negotiation;
Understanding and experience in the area of data management and/or IT would be a plus.

Descrierea jobului

Develop, advise and maintain a data protection framework;
Informing and advising the company and the staff who are processing personal data on their obligations under the General Data Protection Regulation (GDPR);
Prepare and advise on the transition to the GDPR, ensures support for the project of implementing GDPR;
Closely collaborate with Legal, Compliance, HR, Loss Prevention and IT;
Monitoring compliance with law enforcement and company policies in the field of personal data protection as well as appropriate control / audit actions;
Assessing the impact of specific activities and business initiatives on data protection and monitoring its operation;
Anticipating and implementing changes due to policy adjustments;
Elaborate and maintain updated information asset register and data classification reporting;
Evaluate data privacy incidents and advise on resolutions;
Cooperate with Data Protection Authority as a point of contact and reporting responsible function of the company;
Train the current/new staff on the provisions of GDPR;
Other tasks related to data privacy legislation advisory and support for business functions.

Provident Financial România este o companie britanică cu o viziune clară despre viitor. Aici oamenii sunt pe primul loc: angajaţii şi clienţii noştri, cu toate nevoile, planurile şi ambițiile lor. Suntem recunoscuţi în piaţă ca fiind prima instituţie financiară care, în 2006, a lansat împrumutul la domiciliu, după un model de afaceri cu o istorie de peste 130 de ani în Marea Britanie. Tot de atunci, oferim clienţilor noştri soluţii financiare simple şi transparente, adaptate propriilor planuri şi posibilităţi şi construim relaţii pe termen lung cu aceştia. Suntem o echipă profesionistă şi primitoare şi împărtaşim aceleaşi valori:respect, responsabilitate, claritate. Succesul nostru se bazează pe oamenii nostri. Atragem, dezvoltăm şi păstrăm oameni talentaţi şi cu abilităţi extraordinare. Ca tine.
Având oportunităţi de carieră în peste 80 de oraşe din ţară, te aşteptăm să ne cunoşti mai bine şi să te alături echipei noastre, fie că eşti la început de drum, fie că eşti un specialist în domeniu.