Infolegal.ro

SC DE SILVA EXCLUSIV SRL angajează Consilier juridic

Legaturi: Locuri de munca

Candidatul ideal

Studii superioare de specialitate
Cunostinţe de limba engleză nivel avansat scris şi vorbit
Cunostinte temeinice de drept civil, drept comercial
Studii de perfectionare si cunostinte in domeniul fiscal si contabil
Operare PC la nivel avansat (Word, Excel, Outlook, Power Point)
Cunostinte legislatie holding-grup de firme
Cunostinte reglementari Registrul Comertului
Cunostinte reglementari rezidenti si expati
Cunostinte reglementari jurisprudenta UE
Cunoştinţe referitoare la metode şi formule de redactare a corespondenţei oficiale
Capacitate de concentrare analiză şi sinteză
Capacitatea de a lua decizii şi a-şi asuma responsabilitatea
Etică profesională
Abilităţi de comunicare
Discernamânt şi capacitatea de a rezolva problemele
Capacitatea de autoorganizare şi punctualitate
Rezistenta la muncă în condiţii de stres, activitatea presupunând lucrări cu termene strânse
Capacitatea de a lucra în echipă şi de a interacţiona eficace cu persoanele de contact externe sau din interiorul companiei
Permis de conducere – categoria B

Descrierea jobului

Asigurarea consultantei si asistentei juridice pentru companie in fata oricaror organe jurisdictionale
Analizarea si aprobarea documentelor furnizate de celelalte departamente
Analizarea si aprobarea contractelor existente intre companie si furnizori/clienti si adaptarea conform legislatiei comerciale, civile si in interesul companiei
Acordarea de consultatii juridice compartimentelor din cadrul organizatiei
Consilierea managementului companiei cu privire la corectitudinea si modul de realizare a planurilor si strategiilor elaborate de aceasta, din punct de vedere legal
Oferirea de informatii juridice clientilor
Arhivarea documentelor juridice, redactarea sau avizarea actelor juridice
Reprezentarea in fata instantelor judecatoresti, precum si urmarirea desfasurarii proceselor
Verificarea si avizarea din punct de vedere juridic a contractelor in care societatea este parte
Urmarirea aparitiei actelor normative si aducerea la cunostinta conducerii a obligatiilor ce revin societatii
Tine evidenta litigiilor în care este implicata compania, fiind responsabil de intreatinerea si actualizarea listelor cu litigiile companiei
Intocmirea formalitatilor prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv,asigurand inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului
Mentinerea relatiei cu organele de stat ( Administratii financiare, Notariate Publice, Asociatii, Primarii, Consilii, etc)

Infiintata in 1992, cu o experienta de peste 15 ani in importul si distributia de produse alimentare, bauturi alcoolice si nealcoolice, De Silva Exclusiv este detinatoarea unui portofoliu unic de marci ce reprezinta simbolul calitatii si al luxului in toata lumea. Inca de la inceput, obiectivul De Silva Exclusiv a fost oferirea unor produse premium si super-premium care se bucura de o recunoastere internationala. Printre cele mai cunoscute marci din portofoliul companiei se afla : Toffifee, Merci, Dom Perignon, Moet & Chandon, Veuve Clicquot, Hennessy, Belvedere, Perrier, Vittel, San Pellegrino, Acqua Panna, Corny, Schwartau, Bahlsen.