SOCIETATEA NATIONALA A SARII-S.A. angajează Șef compartiment juridic

Legaturi: Locuri de munca

Candidatul ideal

Studii superioare: absolvent al Facultatii de Drept
Minim 7 ani experienta intr-o pozitie de consilier juridic si minim 3 ani experienta intr-o pozitie de conducere a unei structuri juridice
Cunostinte aprofundate de drept comercial, dreptul muncii si dreptul societar, experienta in reprezentarea in instanta
Cunostinte de operare PC – pachetul Microsoft Office (Word, Power Point)
Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat
Competente generale: atitudine pozitiva, abilitati excelente de comunicare si negociere corporativa, capacitate de analiza si sinteza a informatiilor, abilitati de organizare, coordonare, planificare si control, orientare catre rezultate si solutionarea problemelor, orientare catre imbunatatire continua, obiectivitate, proactivitate, corectitudine, integritate, responsabilitate, spirit de echipa
Competente organizationale: dezvoltarea oamenilor, leadership strategic, crearea de solutii de business, intelegerea rapida a procedurilor si politicilor aplicabile rolului, capacitate de a comunica si a traduce din limbajul de specialitate pentru a adapta mesajul catre persoane cu specializari diferite
Coordoneaza direct consilierii juridici de la sediul central al societatii si functional consilierii juridici din sucursale.

Descrierea jobului

Ofera consultanta, asistenta si reprezentare a drepturilor si intereselor legitime ale Salrom in raport cu autoritatile publice, institutiile de orice natura, precum si cu orice persoana juridica si fizica romana ori straina. Avizeaza si contrasemneaza documente, acte, proceduri etc din punct de vedere al respectarii de catre acestea a legislatiei in vigoare.
Redacteaza proiecte de contracte si negociaza clauzele legale contractuale cu reprezentanti ai furnizorilor si clientilor.
Defineste Politicile, Procedurile si Instructiunile de lucru ale Compartimentului Juridic si se asigura de implementarea acestora si actualizarea lor atunci cand este necesar.
Contribuie la elaborarea documentelor de guvernanata corporativa – Regulament Intern, Cod Etic, ROF, etc cu mentiuni referitoare la Directia pe care o coordoneaza.
Urmareste si asigura indeplinirea obiectivelor si criteriilor de performanta aprobate prin bugetul de venituri si cheltuieli.
Dezvolta sistemul de raportare a activitatii Compartimentului Juridic
Coordoneaza echipa Compartimentului Juridic: realizeaza fisele de post, atribuie sarcini membrilor echipei, defineste obiective si indicatori de performanta, monitorizeaza de-a lungul anului activitatea membrilor echipei din subordine, a gradului de indeplinire a obiectivelor si indicatorilor de performanta, sustine memebrii echipei in dezvoltarea profesionala.

Societatea Națională a Sării S.A. este singurul producător de sare din România și își desfășoară activitatea la sediul central din București și în cele șapte sucursale din țară: Exploatarea Minieră Râmnicu Vâlcea, Salina Slănic, Salina Ocna Dej, Salina Ocna Mureș, Salina Târgu Ocna, Salina Praid și Salina Cacica.

Contact: Splaiul Unirii nr.76, corp A, etaj 4-5, sector 4, București

www.salrom.ro